Pamiętajmy o obrońcach

dnia

Rok 2019 zaczynam dość nietypowo, zaczynam wspomnieniem żołnierzy 12 Pułku Piechoty Wojska Polskiego II RP, którzy w obronie śląska cieszyńskiego podczas najazdu wojsk czeskich w 1919 roku polegli na naszej ziemi. Cześć ich pamięci!

Dzisiaj, 26 stycznia 2019 roku (w setną rocznicę śmierci) nie może zabraknąć wzmianki o Kapitanie Wojska Polskiego Cezarym Hallerze (pośmiertnie awansowanym do stopnia majora), który poległ w przegranej bitwie z oddziałami czeskimi na tak zwanym „Palowym kopcu” w Małych Kończycach (aktualnie Kończyce Małe). Informacje na temat śmierci są różne, znana mi mówi o dobiciu rannego kapitana przez czeskich legionistów bagnetem, jednakże doczytałem się również informacji, iż zmarł w wyniku ran i upływu krwi podczas odwrotu.

Krzyż Hallera, zdjęcie wykonano w dniu 26.01.2019 roku, w setną rocznicę śmierci kapitana o godzinie 9.08.

Archiwalne zdjęcia krzyża upamiętniającego bohaterska śmierć kpt. Hallera na „Palowym kopcu” w Kończycach Małych (materiał ze zbiorów NAC).

Poniżej pozwoliłem sobie zamieścić kilka archiwalnych zdjęć aby pamięć o człowieku, który bronił śląska cieszyńskiego nigdy nie zatarła się w naszej pamięci.

Na zdjęciu z lewej Cezary Haller w mundurze c. k. Armii Austro-Węgier (stopień o ile się nie mylę to Oberleutnant) (materiał – Archiwum Narodowe w Krakowie)

Cezary Haller (materiał ze zbiorów NAC).

Z ciekawych rzeczy, które znalazłem to odpis listu ks. Alojzego Gałuszki, proboszcza w Kończycach Małych z dnia 18 marca 1919 roku. Warto poświęcić chwilkę i przeczytać. (materiał – Archiwum Narodowe w Krakowie)

Nekrolog kpt. Cezarego Hallera.

Obrońcom śląska cieszyńskiego, którzy polegli w czasie najazdu wojsk czeskich w 1919r.
Cześć ich pamięci!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s