Poligon doświadczalny V3

Kolejna wycieczka w przeszłość… tym razem kilka słów o niemieckim ośrodku doświadczalnym, który mieścił się w miejscowości Zalesie niedaleko Międzyzdrojów. To właśnie tu, w spokojnym i oddalonym od ludzi miejscu, nad jeziorem Wicko, mieścił się poligon doświadczalny gdzie testowano nowe rodzaje broni. V3, czyli Vergeltungswaffe 3, potocznie nazywany stonogą, niemiecki projekt działa wielokomorowego z przewidywanym zasięgiem około 160 kilometrów, w głównej mierze przeznaczony do ostrzału Londynu. Pierwsze próby nowego działa przeprowadzone zostały w 1942 roku na doświadczalnych poligonach w miejscowości Hillersleben koło Magdeburga oraz w Zalesiu. Jednakże główna bateria została zlokalizowana w dużym podziemnym kompleksie w Mimoyecques, niedaleko Calais we Francji (tam jeszcze nie dojechałem, jednak myślę iż jest to kwestia czasu).

To tyle z racji wstępu… wracamy zatem do badawczego poligonu w Zalesiu. Miejsce to zostało wybrane ze względu na dość spore oddalenie od siedzib ludzkich, odpowiednie położenie terenu oraz możliwość szybkiego zaopatrzenia z pobliskiej bazy w Świnoujściu (Swinemünde). Nad jeziorem Wicko znajdowała się przystań, przy której nabrzeżach mogły cumować barki. Poligon w Zalesiu posiadał 3 stanowiska, w których testowano różne konstrukcje dział, usadowienia na gruncie, długość lufy, ilość i kąt nachylenia komór bocznych. We wszystkich również testowano amunicję różnego typu. Pierwsze strzelania próbne odbyły się z wykorzystaniem amunicji wyprodukowanej przez zakłady Röchling – Eisenwerke, w późniejszym okresie także testowano amunicję z zakładów „Skoda” oraz Instytutu Aerodynamiki „AVA”.

Po zakończeniu testów, broń była gotowa do użycia na froncie. Na początku 1944 roku został sformowany specjalny oddział artylerii „Artillerie-Abteilung 705”, który przeszedł przeszkolenie w zakresie obsługi nowej broni. Pierwsze bojowe użycie dział odbyło się podczas niemieckiej ofensywy w Ardenach. Dwa krótkie działa zainstalowano w miejscowości Lampaden koło Trewiru. Pierwsze z nich otworzyło ogień 30 grudnia 1944, drugie wprowadzono do walki 3 stycznia 1945. Poligon w Zalesiu nadal funkcjonował. Ostatnie strzelanie odbyło się końcem stycznia 1945 roku. Później podjęto decyzję o przerwaniu prac (12 lutego 1945) po czym ostatnie działo zostało rozebrane i wywiezione. Po wkroczeniu wojsk rosyjskich na poligonie pozostały tylko dziwne betonowe bloki.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s