Polish Air Force Memorial / Northolt

dnia

Polish War Memorial (Pomnik lotników polskich), został odsłonięty 2 listopada 1948 roku, jest pomnikiem wojennym mieszczącym w zachodnim Londynie. Powstał ku pamięci lotników z Polski, którzy służyli w Royal Air Force podczas II wojny światowej. Pomnik znajduje się w pobliżu bazy RAF Northolt, w którym stacjonowały polskie dywizjony lotnicze. Wzniesiony z inicjatywy polskiego stowarzyszenia Polish Air Force Association, autorem projektu pomnika był rzeźbiarz Mieczysław Lubelski.


Pierwotnie na pomniku zapisano nazwiska 1243 polskich lotników, którzy zginęli podczas wojny. Następnie zidentyfikowano kolejnych 659 lotników (brakujące nazwiska dopisano dopiero po remoncie pomnika w 1994 roku). Po zakończeniu prac książę Gloucester ponownie poświęcił powiększony i odnowiony pomnik.


W oficjalnych doniesieniach pomnik jest otwarty całodobowo, niestety, ale tak nie ma. Brama jest zamknięta na kłódkę, co uniemożliwia swobodne wejście. Przez płot nie miałem zamiaru przeskakiwać, więc zdjęcia wykonałem z zewnątrz. Trochę dziwna jest taka sytuacja, cóż może następnym razem uda mi się wejść na teren okalający pomnik i zobaczyć tablice upamiętniające, które są umieszczone za pomnikiem. Będąc w Londynie warto odwiedzić to miejsce i oddać hołd naszym lotnikom.


Poniżej zamieszczam film dokumentujący otwarcie pomnika w dniu 2 listopada 1948 roku. Film pochodzi ze strony Polish Air Force Memorial Committee w serwisie YouTube.

Cześć Ich Pamięci!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s