Batterie Todt / Haringzelle

dnia

Dużo stali i betonu, miejsce naprawdę imponujące, ogromne bunkry chroniące niegdyś działa Kruppa z pięknym widokiem na morze. Niestety czas nie pozwolił na spenetrowanie wszystkich, no prawie wszystkich pozostałości tych ogromnych umocnień. Mam nadzieję, że kiedyś tu jeszcze wrócę i będę miał nieco więcej czasu na zwiedzenie tego pięknego militarnego zakątka. Tradycyjnie krótki rys historyczny…

Bateria Todt (Batterie Todt), bateria przybrzeżnej artylerii zbudowana przez Niemców w czasie II wojny światowej, położona w wiosce Haringzelle, Audinghen w pobliżu przylądka Gris Nez, Pas de Calais, we Francji. Bateria była częścią umocnień ściany atlantyckiej, składała się z czterech dział Krupp o średnicy 380 milimetrów i zasięgu do 55,7 km, zasięg dział obejmował wody Kanału La Manche pomiędzy Calais a Dover. Każda z baterii była chroniona ogromnym bunkrem ze zbrojonego betonu.


Bateria wystrzeliła swój pierwszy pocisk 20 stycznia 1942 roku, choć oficjalnie została otwarta dopiero w lutym 1942 roku w obecności wysokich dygnitarzy Kriegsmarine. Twórcą umocnień był niemiecki inżynier, zarazem hitlerowski działacz państwowy Fritz Todt (w 1938 roku utworzył paramilitarną Organizację Todt (OT), której zadaniem była budowa obiektów wojskowych). Fritz Todt zginął 8 lutego 1942 w katastrofie lotniczej na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo obsługującym Wilczy Szaniec, po jego śmierci organizacja była kierowana przez Alberta Speera.We wrześniu 1944 roku, po intensywnym bombardowaniu lotniczym w ramach operacji Undergo bateria została zajęta przez Kanadyjską 3 Dywizję Piechoty.


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s