Niemiecki cmentarz wojskowy / Ysselsteyn

dnia

Ysselsteyn jest niewielką holenderską wioską, znaną głównie z największego niemieckiego cmentarza wojennego z okresu II wojny światowej utworzonego w 1946 roku (German War Cemetery Ysselsteyn) znajdującego się na terenie Holandii. Teren cmentarza jest olbrzymi, to ponad 26 hektarów. Spoczywa tu 31598 niemieckich żołnierzy, którzy polegli na terenie Holandii podczas II wojny światowej. Po wojnie zostali ekshumowani z wielu małych cmentarzy i pochowani w Ysselsteyn. Znajduję się tu również 87 grobów żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej, których ciała zostały naniesione z nurtem rzek, głównie rzeki Mozy na teren neutralnej wówczas Holandii. Pierwszym pochowanym w Ysselsteyn niemieckim żołnierzem był Unteroffizier (sierżant) Johann Siegel, 15 październik 1946 roku.


Szukając brata mojego dziadka, który spoczywa na niemieckim wojennym cmentarzu w Sandweiler w południowej części Luksemburgu miałem wrażenie, że Sandweiler to olbrzymi cmentarz (10913 żołnierskich mogił). Opis mojej wyprawy do Luksemburga wraz ze zdjęciami można zobaczyć w tym miejscu… The Sandweiler German War Cemetery.

Jednakże będąc w Ysselsteyn moim oczom ukazał się „las” kamiennych krzyży. Niesamowite wrażenie… idziesz i patrzysz na nazwiska, nazwiska również polskie, na wielu krzyżach napis „Ein Deutscher Soldat” (niemiecki żołnierz). Do dnia dzisiejszego nie udało się zidentyfikować około 6000 żołnierzy.
Podczas swoich historycznych wędrówek odwiedziłem wiele cmentarzy wojennych, jednakże ten zrobił na mnie największe wrażenie, cisza i niewiarygodne ilości kamiennych krzyży pośród szumiących drzew.

Nie ma róży bez kolców… W Ysselsteyn pochowanych jest również około 5000 SS-manów, w tym zbrodniarzy wojennych takich jak: Major Gerhard Czernik (służył w Legionie Condor podczas wojny hiszpańskiej w latach 1936–1939), Generalleutnant Kurt Schmidt, współodpowiedzialny za deportację Żydów, SS-Hauptsturmführer Arthur Thomsen (zwany katem), SS-Unterscharführer Josef Kindel, notoryczny oprawca a także SS-Untersturmführer Ernst Knorr.

Pochowani są tu także zmarli mężczyźni, kobiety i dzieci z niemieckiego obozu koncentracyjnego Herzogenbusch w pobliżu Hertogenbosch, który od września 1944 roku był wykorzystywany jako obóz dla internowanych Niemców, kolaborantów i zbrodniarzy wojennych.

Cmentarz jest administrowany przez Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s