PzKpfw V Panther Ausf D / Breda

dnia

Na szlaku moich militarnych wycieczek nie mogło zabraknąć „polskiego czołgu”, czyli niemieckiego PzKpfw V Panther Ausf D, który stoi w pobliżu skrzyżowania ulic Wilhelminapark z Paul Windhausenweg w holenderskiej Bredzie.
Jest to jedyny na świecie oryginalnie zachowany czołg w wersji D. Poolse tank, jak nazywają go mieszkańcy Bredy jest pamiątką po wyzwoleniu miasta w dniu 29 października 1944 przez 1 Dywizję Pancerną (1 Korpus Polski) dowodzoną przez generała Stanisława Maczka.W latach 2004-2005 czołg został odrestaurowany przez kolekcjonera militariów Kevina Wheatcrofta. Oczywiście nic nie jest za darmo, za odrestaurowanie czołgu zabrał w zamian jego silnik wraz z osprzętem aby móc uruchomić „swoją” Panterę.

W latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku „polski czołg” prezentował się o wiele mniej dostojnie niż dzisiaj, jednakże od zakończenia II wojny światowej stoi on w tym samym miejscu przypominając wszystkim jak ważną rolę odegrali polscy żołnierze walczący o swoją ojczyznę na obcej ziemi.

Obok tak wspaniałego pomnika nie można przejść obojętnie…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s