Pomnik Franciszka Józefa I

dnia

Niedaleko mojego domu, jakieś 20 kilometrów, w Kojkovicích (Republika Czeska), stoi pośród drzew zacny pomnik, pomnik upamiętniający wielkie manewry wojskowe, które trwały od piątku 31 sierpnia do wtorku 4 września 1906 r. a brało w nich udział ponad 60 000 żołnierzy. Niby nic wielkiego a jednak dla nas (czytaj dla mnie, wielu cieszynioków i nie tylko) jedna z wielu na naszej pięknej cieszyńskiej ziemi pamiątka po rządach Najjaśniejszego Pana Franciszka Józefa I. Pomnik został zbudowany na wzgórzu, gdzie Franz Josef obserwował manewry wojskowe swojej armii, odsłonięty 8 września 1908 roku jako upamiętnienie w 60-tą rocznicę jego rządów.

Po I wojnie światowej na pomniku zawisła nowa tablica, która przypominała o trzech poległych żołnierzach z Kojkowic… a mianowicie ku pamięci: Jiřího Stokłosu, Adama Trombika a Jana Cholewika.

Po 1945 roku tablica została usunięta, a w 1950 roku zamiast niej umieszczono nową tabliczkę z czesko-polskim napisem (Za trvalý mír / Za trwały pokój). Po zmianach ustrojowych również i ta tablica zniknęła, przez jakiś czas na pomniku nie było nic, stał pusty.

W październiku 2010 roku z inicjatywy mieszkańców i wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Trzyńcu pomnik został odrestaurowany, wmurowano tablicę która głosi:

NA PAMIĄTKĘ POBYTU

CESARZA FRANCISZKA JÓZEFA I

W GMINIE KOJKOWICACH W DNIU 4 WRZEŚNIA 1906

DLA UCZCZENIA JEGO SZEŚĆDZIESIĘCIOLETNICH RZĄDÓW

1848 – 1908

Jeśli ktoś jest zainteresowany przebiegiem manewrów oraz informacjami na temat pobytu cesarza na cieszyńskiej ziemi, zapraszam do ciekawej i dość obszernej publikacji opatrzonej starymi zdjęciami, której autorem jest Pan Mariusz Makowski z cieszyńskiego muzeum.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s