Kurkowa 36, Wrocław

dnia

Miejsce, które odwiedziłem jesienią 2017 roku, w sumie dla zwykłego człowieka nic ciekawego, dla mnie… bezcenne. Być i zobaczyć zanim kamienica zniknie lub zostanie odnowiona (tego drugiego oczywiście życzę z całego serca, jednakże stan obecny budynku nie jest najlepszy). Zwykle podczas moich wizyt z córką we Wrocławiu (Szpital im. Marciniaka) zawsze brakuje czasu aby dotrzeć tam, gdzie jest coś ciekawego do zobaczenia. Tym razem udało się wygospodarować, powiedzmy jakieś 10-15 minut. Nie ukrywam, było warto. Zapraszam zatem na (Schiesswerderstrasse 36, Breslau).

Szukając w internecie czegoś na temat tej kamienicy (oprócz zdjęć nie ma za wiele informacji), udało mi się natrafić na jeden ciekawy opis. Zainteresowanych tematem zapraszam do źródła materiału. Na potrzeby wpisu zamieszczam tylko krótki fragment.

Dom czynszowy przy ul. Kurkowej 36 (Schiesswerderstrasse 36) wybudowano w przedostatniej dekadzie XIX w. Trzeciego października 1884 r. na jego rysunkach projektowych podpisał się mistrz murarski Joseph Linke, cztery dni później projekt wpłynął do urzędu policji budowlanej. Rysunek fasady ukazuje kamienicę w stylu manieryzmu północnoniemiecko-niderlandzkiego i został zrealizowany z niewielkimi zmianami w dekoracjach i mansardzie dachowej. W 1886 r. dołączono drugi projekt oficyny na podwórzu, tam jako właściciel działki występuje nazwisko Gerlich.

Jako ciekawostka… wysiedlona kamienica wraz z otoczeniem zagrała rolę powojennego Berlina w filmie Stevena Spielberga pt. Bridge of Spies (Most szpiegów).

Zdjęcie przedstawia kadr z tego filmu, gdzie Wrocław zagrał Berlin. Fotografia pochodzi ze strony Set Jetting – lokacje filmowe.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s