Europejskie Centrum Solidarności

dnia

Mieszczące się w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności powstało w dzielnicy Śródmieście, na obszarze Młodego Miasta przy placu Solidarności, w pobliżu historycznej Bramy nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców. W sumie to najlepsze określenie miejsca, do którego warto, a nawet powinno się wybrać. Obiekt powala swoją wielkością a także swoim charakterystycznym kształtem przypominającym kadłub statku, który właśnie powstaje. To wszystko nie jest przypadkowe, w oczywisty sposób nawiązuje do historii miejsca, do stoczniowych tradycji tego miasta.

Najważniejszym miejscem ECS jest niewątpliwie ekspozycja stała dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Kilka ogromnych sal wystawienniczych, podzielonych na poszczególne etapy zwiedzania, naszpikowane ekranami dotykowymi, monitorami na których można cofnąć się w czasie, tysiące archiwalnych dokumentów, wycinków prasowych, masa fotografii, naprawdę dobrych fotografii obrazujących tamte czasy. Opisując centrum nie można zapomnieć o fantastycznie przygotowanej instalacji przestrzennej, w której można zobaczyć oryginalne wyposażenie stoczni np. szafki ubraniowe robotników, suwnicę w której pracowała Anna Walentynowicz, czy Milicyjnego Stara biorącego udział w tłumieniu strajku. W bliskiej obecności obiektu znajduje się niewielki, aczkolwiek zabytkowy budynek, który powstał na przełomie XIX i XX wieku w czasie przebudowy Stoczni Carskiej. To stoczniowa sala BHP, gdzie 31 sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa i wicepremier PRL (w latach 1970-1981) Mieczysław Jagielski podpisali najważniejsze z Porozumień Sierpniowych.

Można by długo opisywać, jest naprawdę co zwiedzać i podziwiać… miejsce, które powinien każdy odwiedzić, wybrać się z rodziną na spacer historyczno-rekreacyjny w zamian za łażenie po markecie i kupowanie rzeczy zbędnych. Co prawda ceny biletów nie należą do najniższych (bilet normalny 17 złotych, bilet ulgowy 13 złotych), co prawda każdy ze zwiedzających otrzymuje audio przewodnik, który rewelacyjnie współgra ze zwiedzanymi ekspozycjami. Wybierając się jednak rodzinnie trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem, aczkolwiek warto znaleźć się w miejscu gdzie zmieniała się Polska, w miejscu gdzie historie tworzyli ludzie, o których dzisiaj zapominamy.
.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s