ORP Błyskawica

dnia

Okręt ten znają prawie wszyscy, nikomu nie trzeba przedstawiać i przypominać jak długi i ciężki szlak bojowy przebył… ORP Błyskawica, duma Marynarki Wojennej.


Poniżej zamieszczam krótki, bardzo krótki rys historyczny zaczerpnięty z Wikipedii. ORP Błyskawica – polski niszczyciel, jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brał udział między innymi w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach Torch i Overlord oraz bitwie pod Ushant. Działalność operacyjną u boku aliantów zakończył udziałem w operacji Deadlight. W maju 1946 został przejęty przez Royal Navy, pod polską banderę powrócił 1 lipca 1947 roku. Błyskawica do Gdyni zawinęła 4 lipca 1947 roku…


Archiwalne fotografie pochodzą z serwisu kresy-siberia.org

Ciekawostka… wizerunek okrętu ORP Błyskawica został wykorzystany w grze World of Warships

P.S. Jedno co mnie dziwi i jakoś nie mogę do końca zrozumieć, to czas otwarcia a raczej okres, w którym okręt jest niedostępny dla zwiedzających (zwiedzać można od maja do listopada). Dla przykładu, zakotwiczony na Tamizie w Londynie okręt HMS Belfast, który również jest okrętem muzeum, można zwiedzać cały rok. Miałem przyjemność zwiedzać go kilka lat temu w okresie zimowym. Co prawda bilet do najtańszych nie należał, jednak warto zobaczyć kawałek wojennej historii.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s