Zamek Czocha

Zamek Czocha… miejsce ciekawe i tajemnicze zarazem. Jest jednym z miejsc, które znalazło się na mojej trasie obiektów militarnych II wojny światowej. To właśnie tu, w miejscowości Sucha, podczas II wojny światowej działała szkoła Abwehry, niemieckiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Tutaj uczono szpiegów jak szyfrować, jak używać radiostacji, posługiwać się bronią i jak cicho zabijać. Jednakże wszystko wskazuje na to, że zamek Czocha miał jeszcze inną tajemnicę, nadzwyczaj pilnie strzeżoną, że to właśnie tutaj zainstalowano urządzenie, które Niemcy nazywali „aparat” , zaś wywiad aliancki „ryba miecz”. Urządzenie służące do dekrypażu radzieckich depesz.

Głównym źródłem informacji w powyższym temacie są opracowania Bogusława Wołoszańskiego, którego osobiście bardzo cenię. Zwiedzając zamek, niestety niczego, co by mnie zainteresowało nie mogłem się dowiedzieć. Przewodnicy albo nie chcą albo nie mogą zdradzać tajemnic zawartych w murach zamkowych (no chyba, że miałem pecha na przewodnika), za to barwnie opowiadają historię zamku. Jednakże temat II wojny światowej ujęty jest dosłownie w kilku zdaniach.

Dla miłośników historii… odwiedzenie Zamku Czocha, bycie w tym miejscu, jest tak samo ważne jak odwiedzenie wojskowego ośrodka badawczego w Peenemünde. Jeśli ktoś będzie szlajał się po dolnym śląsku, zapewne trafi do tego zamku owianego historią i tajemnicą. Warto zobaczyć. Polecam.
Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s