… Pamięci ERICHA KUCHARCZYKA …

The Sandweiler German War Cemetery. Niemiecki cmentarz wojenny położony w Sandweiler w południowej części Luksemburgu. Znajduje się tam 10.913 grobów niemieckich żołnierzy, którzy polegli w bitwie o Ardeny zimą 1944 roku oraz wiosną 1945 roku.

Po wojnie, w wyniku porozumienia zawartego w 1952 roku pomiędzy Wielkim Księstwem Luksemburga a Republiką Federalną Niemiec, 5.286 żołnierzy niemieckich zostało przeniesionych do Sandweiler ze 150 różnych cmentarzach w całym Luksemburgu. Większość z nich pochowana była w masowych grobach, dlatego też pełna identyfikacja jest niepełna. Jednak Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge stara się ustalić tożsamość poległych żołnierzy w jak największym stopniu.

Po takim wstępie nasuwa się pytanie? Do czego zmierzam? Po pierwsze chcę podziękować Arturowi za okazaną pomoc. Po drugie, pragnę również podziękować niemieckiej organizacji humanitarnej Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge za to, że bez trudu po 67 latach po wojnie można odnaleźć ludzi, którzy z wojny do domów swoich nie powrócili.

Tak… po 67 latach po wojnie było mi dane odwiedzić grób mojego wujka Ericha, brata mojego dziadka Ernesta. Nie ukrywam, iż było to dla mnie bardzo emocjonalne przeżycie… Ericha znałem tylko z opowiadań i z dwóch zdjęć wojennych, jakie zachowały się w moim rodzinnym domu. Poniżej prezentowane zdjęcia przedstawiają wojenny cmentarz Sandweiler w Luxemburgu, na którym Erich spoczywa. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się opisać choć niewielki skrawek historii człowieka, który do armii niemieckiej „wcielony” został… w bitwie o Ardeny poległ… i z wojennej zawieruchy do domu rodzinnego nigdy nie powrócił.

… Pamięci ERICHA KUCHARCZYKA …

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s