Na obcej ziemi

Szukając śladów II Wojny Światowej, nie tylko ograniczam się do łażenia po umocnieniach i ich pozostałościach. Bunkry to tylko niemi świadkowie minionych czasów, choć patrząc na niektóre z nich można by się dużo dowiedzieć. Prawdziwymi świadkami największego zbrojnego konfliktu byli ludzie i o nich będzie słów kilka.

A więc krótko i na temat… na cmentarzu Milltown, który znajduje się w zachodnim Belfaście, przy wylocie ulicy Falls w niewielkiej sekcji wojskowych grobów, tuż przy samej autostradzie niemalże pod płotem można odnaleźć polskie mogiły. Na charakterystycznych dla Aliantów nagrobkach wojskowych widnieją polskie nazwiska. Spoczywają tu lotnicy z 304-tego Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej” im. Ks. Józefa Poniatowskiego (No. 304 Polish Bomber Squadron „Land of Silesia”), wchodzącego w skład sił powietrznych RAF, którzy nie powrócili z lotu bojowego do macierzystej bazy lotniczej. Ich zadaniem było tropienie i niszczenie niemieckich łodzi podwodnych operujących na Atlantyku. 20 grudnia 1943 roku, najprawdopodobniej podczas gęstej mgły rozbili się uderzając w szczyt góry. Ich ciała zostały odnalezione przez irlandzkie wojsko i przekazane do posterunku brytyjskiego w Irlandii Północnej.

Polegli lotnicy to: st.szer. K.Lugowski (23 l.); kpl. W .Pietrzak (27 l.); plt. P.Kowalewicz (26 l.); plt. S.Czerniawski (27 l) i sierż. K.Adamowicz (32 l.) – według informacji zamieszczonej na stronie opisującej historię tego dywizjonu widnieje jeszcze jedno nazwisko Sgt (naw.) N. Kuflik, którego nie ma na cmentarzu w Milltown.

W tym samym rzędzie spoczywają również kpl. Lewandowski (22 l.) poległy 30 kwietnia 1942 oraz kpl. J.A.Pudełko (23 l.) poległy 23 kwietnia 1942, byli oni członkami jednostki 6 AACU.

Być może komuś przydadzą się informacje tu zwarte, być może ktoś właśnie szuka swoich bliskich zaginionych podczas II Wojny Światowej.


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s